SON ANKET SONUCUNU AÇIKLIYORUM!!! - Gülşah Altaş

SON ANKET SONUCUNU AÇIKLIYORUM!!!


Yaklaşan seçimler öncesinde kamuoyu araştırmalarının seçimlere ışık tuttuğu vazgeçilmez bir gerçek. Hatta bazı araştırma şirketlerinin +-1 puanla seçim sonuçlarını tahmin ettiklerine şahitlik ediyoruz. Elazığ’da seçim sonuçlarının nasıl olacağı, hangi partinin ne kadar oy alacağı konusunda edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

MECLİS ÜYELERİ BELİRLENDİ

Geçtiğimiz günlerde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta ile beraberindeki heyet İl Genel ve Belediye Meclis Üyelerini belirlemek üzere ilimize gelerek sabaha kadar süren toplantılarda liste oluşturulmuştu. 19 Şubat tarihine kadar sır gibi saklanan listede kimlerin yer aldığı konusunda henüz bilgi sahibi olamasak da, geçmişte olduğu gibi ahbap-çavuş ilişkisiyle listelerin belirlendiği kamuoyunda konuşuluyor.

Belediye Başkan Adayı Şahin Şerifoğulları’nın kontenjan haricinde 3 ismi listeye aldığını, Milletvekillerinin 2’şer, AK Parti ana kademenin ise 4 kişiyi listeye aldığı belirtiliyor.

 

SON KOMUOYU ARAŞTIRMASI

Bir önceki seçime oranla il merkezinde 20 bin seçmenin köy ve ilçelere kayıtlarını aldığı belirtilmişti. 243 bin seçmenin olduğu il merkezinde sandığa gidecek seçmenlerin 87 olduğu düşünüldüğünde; 211 bin kişi oy kullanacak. Kısa bir süre önce yapılan kamuoyu araştırmasında;

X Partisinin  40

Y Partisinin  35

Z Partisinin   20 düzeyinde oy alacağı belirtiliyor.

Sonucun bu şekilde olduğunu düşünürsek belediye meclisinin çok sesli olacağını ifade edebiliriz. Belediye Meclisi’nde liste savaşları devam ederken aday adayı olanların nasıl bir tavır takınacağı ise şimdiden merak konusu.

ÇOBAN ATAKTA

Yaklaşık 9 yıldan beri şehri karış karış gezen, her fırsatta insanların gönlünde yer edinmek adına çalışmalarını yürüten Milliyetçi Hareket Partisi Belediye Başkan Adayı Prof.Dr. Bilal Çoban, diğer adaylara nazaran projelerini açıklamayı sürdürüyor.

Kamuoyunun karşısına projeleriyle çıkan Çoban, 2014 yılında 29.1 (55 bin) oy alarak partisinin oyunu artırmıştı. Düzenlediği toplantılarda şehrin makûs talihini yenmesi adına açıklamalarda bulunan Çoban’ın sandıklardan sürpriz yapabileceği de yüksek sesle dillendiriliyor.

 

TANZİM SATIŞ MAĞAZASI

Yaklaşan yerel seçimleri ülkenin beka seçimi olarak gören ve her fırsatta bunu dile getiren siyasilerimiz, bugünlerde tanzim satış mağazalarının önemine vurgu yapıyorlar. Kış aylarında vatandaşın cebini yakan sebze meyve fiyatları az da olsa bir düşüş yaşasa da bu kervana Elazığ’ın da dahil olması esnafı ne kadar etkiler bekleyip göreceğiz.

Bir tarafta esnafın vergisi, işçi maaşı, elektriği, suyu, kirası düşünüldüğünde çadırlarda satılan ve devlete vergi ödemeyecek tanzim mağazalarında fiyatların 25 – 50 kuruş arasında düşük olması kadar doğal bir şey olamaz.

Bugün Elazığ Belediyesi’nden gelen mesajda Kültür Park yerleşkesinde Tanzim Satış Mağazası’nın açıldığı bilgisi geldi. Fiyatlara bakıldığında bazı ürünlerin manavla aynı fiyat olduğu, bazılarının ise yüksek olduğunu gördüm.

 

AK PARTİ’NİN SEÇİM MANİFESTOSU

AK Parti’nin seçim kampanyasında duyurduğu seçim manifestosunun 11 maddeden oluştuğunu geçtiğimiz günlerde takip etmiş ve bu söylemlerin ne kadarı hayata geçeceği konusunda bayağı bir hesap kitap yapmıştım.

Akıllı şehirler, çevre dostu belediyeciliği vs söylemlerin yer aldığı manifestonun Elazığ’da hayat bulması adeta imkânsız. Neden mii? Bizler akıllı şehir olamayız, yasalara uymaz aksine yasak olanı daha çok severiz.

Yükselen binaların şehrin silüetini bozduğunu, mahallelerde dev cüce oyunu gibi vatandaşın dilinde olduğunu söylemeye dahi gerek yok. Yıkım kararı çıktığı halde hala daha hiçbir şekilde dokunulmayan rezidansları da söylemek istemiyorum. Yani anlayacağınız bu manifestonun şehrimizde hayat bulması hayalden öte değil.

Bir sonraki köşe yazımda adaylarımızın performanslarını değerlendireceğim…

Önümüzdeki hafta yeniden buluşmak dileği ile..

           Gülşah Altaş

Detay Dergisi İmtiyaz Sahibi

elazigdetayhaber@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
25Ara

Şimdi onlar düşünsün?

30Ekm

Teşekkürler Sayın Başkanım

14Haz

Temmuz’u fırsata çevirmeliyiz!

01Nis
12Oca

Gelen gideni aratmadı!