SEÇMEN KARARINI VERDİ - Gülşah Altaş

SEÇMEN KARARINI VERDİ


Her hafta Cuma günü sizlerle bir araya geldiğimiz köşe yazımı, canım annemin rahatsızlığından dolayı biraz gecikmeli de olsa yazabildim. Sözlerimin başında tüm hastalara acil şifalar diliyor, Allah kimseyi hastanelere düşürmesin diyorum.

Kıymetli okurlar, bu dünyanın fani olduğunu gelip geçtiğini, asıl maksadın “Gök Kubbede Hoş Bir Sada Bırakmak Olduğunu” çok iyi biliriz. Bunun içindir ki kalp kırmadan, gönül yıkmadan yaşamı idame ettirmek tek temel gayemiz olmalı.

Siyasette suların durulmadığı, her geçen gün biraz daha kızıştığı şu günlerde Sayın Cumhurbaşkanının şehre teşrifleri AK Parti tabanının rahat bir nefes almasını sağladı. Sayın Erdoğan 14 ay sonra yeniden aziz şehrin aziz insanlarıyla bir araya gelerek hasret giderdi.

Konuşmasının tamamını bu kez İstasyon Meydanı’nda değil de televizyon ekranlarından takip edebildim. Her zamanki gibi etkin ve yetkin hitabıyla on binlerin yüreğine su serpti diyebilirim. Elazığ’a 17 yıl boyunca yapılan yatırımlardan tutun da Bay Kemal’e açtığı davalardan kazancını dahi Sayın Erdoğan Elazığlılarla paylaştı.

Saatler öncesinden miting alanını dolduran Elazığlılar özlemle bekledikleri Cumhurbaşkanımızı bağırlarını basarak, şehrimizle ilgili sürprizlere odaklandılar. Yaklaşık bir saatlik konuşmasında yeni bir projenin varlığına ben şahitlik etmedim.

Cumhurbaşkanı öncesinde hitaplarını dinlediğim siyasilerin hiçbirinin heyecan vermediğini, etkili bir konuşma yapamadıkları da işin bir diğer tarafı.

SESİNİZ YÜKSELECEĞİNE SÖZÜNÜZ YÜKSELSİN

Her adayın şehri karış karış dolaştığı şu günlerde AK Parti, MHP, Millet İttifakı ile SP adayları vatandaşla bir araya gelerek projelerini anlatıyor. Mahalle mitinglerinin her gün yapıldığı ilimizde bazen sesler yükseliyor bazen de yeteri kadar hizmet alamayan seçmen sıkıntısını dile getiriyor.

Seçim sonuçları ile ilgili herkesin farklı bir yorumu olsa da sonucun az çok belli olduğu herkes tarafından dillendiriliyor.

Seçimi rahat tavırlarla alacağını düşünen adaylar bazı görüşleri göz ardı ediyor. 1 Nisan sabahı kendilerini bekleyen hezimetin farkında bile değiller.

Mevcut belediye başkanının ifadesinden hareketle 56 Milyon TL kasada paranın olduğu ifade edilse de EBUAŞ’ın borçlarının ne kadar olduğu şehrin en ücra mahallesindeki vatandaşın bile diline pelesenk olmuş durumda.

Ulaşım konusunda şehre nefes aldıracak denilen ELBÜS’lerin 16 Milyon Euro’luk (100 Milyon TL) ödemesinin hala başlamadığı, 52 adet otobüsün ne kadara mal olduğu gibi daha birçok borcu sıralayabiliriz.

Belediye idaresini devralacak kıymetli adayın mali yönden zorluk yaşayacağı, söz verdiği projeleri hangi parayla yapacağı ise şimdiden merak konusu.

SEÇMEN KARARINI VERDİ

31 Mart sabahına kadar kapı kapı gezen, sıkmadık el girmedik hane bırakmayan adayların uğraşları partilerinin oyunu ne kadar etkileyecek bunu 16 gün sonra göreceğiz. Seçimlere iki hafta kala seçmenin hangi partiye oyunu vereceği artık kesinleşti. Kamuoyu yoklamalarında dikkat çeken kararsızların 18 gibi yüksek bir rakamda olması seçim sonuçlarını etkileyebilir. Şu anda İktidar Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi adayının kıran kırana yarıştığı şu günlerde ipi kimin göğüsleyeceği ise son haftada netlik kazanacak gibi duruyor.

Elazığ seçmeni kendisine yapılanı asla unutmaz. Seçmenin maddi olarak bir beklentisi olmasa da değer görmeyi umar ve bu şekilde sandığa gittiğinde gönlündeki adaya oyunu kullanır.

Şu ana kadar tatlı bir rekabet ortamında, siyasi nezaketi elden bırakmadan çalışmalarını yürüten adayların çamur atmadan yarışı sürdürdüklerine şahit olduk. Son haftada ise durumun biraz daha kızışacağı şimdiden görülüyor.

Elazığ’ın vakur seçmeni her zaman olduğu gibi 31 Mart’ta da vicdanlarının sesine kulak vererek doğru bildiğini yapacak. Şehrin makus talihini yenmesi adına aziz diyar sakinlerinin duruşunu hep birlikte izleyip göreceğiz.

                 Gülşah Altaş

Detay Dergisi İmtiyaz Sahibi

elazigdetayhaber@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
25Ara

Şimdi onlar düşünsün?

30Ekm

Teşekkürler Sayın Başkanım

14Haz

Temmuz’u fırsata çevirmeliyiz!

01Nis
12Oca

Gelen gideni aratmadı!