“İL BAŞKANLARINA SESLENİYORUM” - Gülşah Altaş

“İL BAŞKANLARINA SESLENİYORUM”


Her geçen gün iyiden iyiye kızışan seçim maratonunda adaylar çalışmalarını hummalı bir şekilde sürdürüyor. Sıkmadık el, girmedik hane bırakmayan, kamu kurumları ile STK’ları ziyaret eden adaylar 50 gün daha mücadelelerine devam edecek.

Yerelde henüz daha ciddi bir hareketlilik olmasa da ülke genelinde cereyan eden siyasi gelişmeler adeta baş döndürüyor. AK Parti’nin seçim kampanyasının görüntü kirliliğinden uzak yapıldığı düşünülse de diğer partilerin buna riayet edip etmeyeceği ise henüz netlik kazanmadı.

Yüksek Seçim Kurulu’nun belirlediği seçim takvimine göre 19 Şubat’a kadar İl Seçim Kurulu’na verilecek listeyle kesin aday listeleri belirlenmiş olacak. Bu tarihlere kadar siyasi partilerin isim değişikliği yapmaları da söz konusu olabilecek. Elazığ Belediye Başkan Adayları, İl Genel ve Belediye Meclis Üyeleri Adaylarının belirtileceği listenin hayati önem taşıdığı ise kaçınılmaz bir gerçektir.

Şehrin 5 yılını idare edecek olan isimlerin her birinin büyük bir özenle seçilmesi kanaati tüm kamuoyu tarafından yüksek sesle dile getirilse de partilerin il genel ve belediye meclis üyesi adaylarını nasıl ve hangi mantıkla belirleyeceği ise büyük merak konusu.

Geçmişten bugüne süregelen 37 kişilik listenin milletvekillerinin, il teşkilatının yakınlarından oluşması Belediye Başkan Adayının elini zayıflatıyor. Başkan adayının listenin geneline hâkim olması, listenin ağırlığını kendisinin belirlemesi hak olsa da, bu düşüncenin sadece hayal olacağını ifade etmek isterim.

Başkanın belediye meclisini idare ederken, meclis üyesinin farklı bir ses çıkardığı anda kendisinin ne hale düştüğünü tartışmaya bile gerek yok. Milletvekilleri ile parti teşkilatlarının dayatmasıyla belirlenecek isimlerin şehrin 5 yılını ciddi şekilde etkileyeceği de belli.

İl Genel Meclisi ile Belediye Meclisi’nin ehliyet, liyakat esasına dayalı belirlenmesi herkesin ortak fikri olsa da “ben olmazsam olmaz diye yükselen sesleri” şimdiden duyar gibiyim.

AK Parti’nin Belediye Meclisi’nde de üç dönem kuralını getirmesi bazı isimlerin yeni dönemde yer almamasını sağlayabilir.

Buradan tüm siyasi partilerin il başkanlarına seslenmek istiyorum. Geçen 5 yıllık süreçte farklı konularla gündemi meşgul eden Belediye Meclisi’nin yeni dönemde sadece şehrin çıkarları doğrultusunda gündeme gelmesi, şehrimiz açısından hayati önem taşıyor.

Birilerinin adamı diye mecliste yer alacak kişilerin hangi amaca hizmet edeceği gereksiz bir tartışma konusu olsa da, meclisin ehliyet sahibi kişilerden oluşması kaçınılmaz.

Hâsılı kelam, 2014’te 28 üyeye sahip AK Parti’nin yeni dönemde bu rakama ulaşamayacağı, MHP ile İYİ Parti’nin mecliste yer alacağı yapılan anketlerde görünüyor. 31 Mart’ta oldukça sesli bir meclisi göreceğimizi ve mecliste 3 partinin temsil edileceği görülse de AK Parti’nin çoğunlukta yer alacağını söyleyebiliriz.

 

             Gülşah ALTAŞ

Detay Dergisi İmtiyaz Sahibi

 

elazigdetayhaber@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
25Ara

Şimdi onlar düşünsün?

30Ekm

Teşekkürler Sayın Başkanım

14Haz

Temmuz’u fırsata çevirmeliyiz!

01Nis
12Oca

Gelen gideni aratmadı!