Elazığ'da sarımsak hasadı başladı 

Sarımsak Yetiştiriciliğini Yaygınlaştırma ve Geliştirme Projesi kapsamında Bahçekapı Köyü'nde İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Kılıç'ın katılımıyla sarımsak hasadı gerçekleştirildi. 

PAYLAŞ
Elazığ Detay Haber - Gülşah Altaş

Elazığ’da sarımsak hasadı Tarım ve Orman İl Müdürü Ali Kılıç’ın katılımıyla başladı. Sarımsak hasadı Sarımsak Yetiştiriciliğini Yaygınlaştırma ve Geliştirme Projesi kapsamında Bahçekapı Köyü'nde gerçekleştirildi. 

İl Müdürü Ali Kılıç yaptığı konuşmada, “Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından “Sarımsak Yetiştiriciliğini Yaygınlaştırma ve Geliştirme Projesi” kapsamında Elazığ’da 2021 yılında Kuzova I etap sulama projesinin yer aldığı merkez köyleri ile Palu, Kovancılar, Baskil ve Arıcak ilçelerinde alternatif ürün olarak yetiştirilmeye başlandı.

Proje ile tarım alanlarının değerlendirilmesinde alternatif bir ürün olan sarımsağın ekiminin yapılabilirliği denenmiştir. Bu hasatta görüyoruz ki ilimizde sarımsak tarımı geliştirilmeye müsait bir üründür. Bu sayede tarım arazileri sarımsak ekimi ile ülke ekonomisine katkıda bulunulacaktır. Sarımsak tarımı yaygınlaştırılacaktır. İlimizde ilk etapta 120 da alanda ekilen sarımsağın gelecek yıllarda 1000 da alana kadar ekiminin yapılması hedeflenmektedir” dedi.


 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN