Haber Detayı
29 Eylül 2020 - Salı 09:22
 
İş insanı Enes Aslan Detay Dergisi'ne önemli açıklamalarda bulundu
GÜNDEM Haberi
İş insanı Enes Aslan Detay Dergisi'ne önemli açıklamalarda bulundu

Elazığ'da ve ülkemizin çeşitli illerinde yaptıkları çalışmalarla göz dolduran Enes Aslan idaresindeki taahhüt firması kalite ve güvenden ödün vermeden yolculuğunu sürdürüyor. Elazığ Detay Dergisi olarak yurdun farklı noktalarında kamu kurum ve kuruluşlarının işlerini yapan firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Enes Aslan'la güzel bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

Sayın Aslan öncelikle sizleri tanıyabilir miyiz?

 

Elazığ'dan tüm ülkeye açılan firmamız sizlerin de ifadesiyle yolculuğunu sürdürüyor. 1986 yılında Elazığ'da doğdum. İlk, orta ve lise tahsilimi Elazığ'da tamamladım. Ortadoğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Fakültesi'nde ise yüksek tahsilimi yaptım. Üniversite tahsilim sonrasında Elazığ'da çeşitli firmalarda şantiye şefliği ve proje müdürlüğü işlerini yürüttüm. Bir süre sonra da kendi şirketimi kurarak, ülkemizin farklı illerinde taahhüt işlerini yapmaya başladım.

 

‘7 BÖLGEDE ŞANTİYELERİMİZ VAR'

Firmamız genellikle taahhüt işlerinin yanı sıra yap-sat işlerinde de oldukça iddialı. Yıllardan beri babamın devam ettirdiği çalışmaları şimdi bizler yürütüyoruz. 90'lı yıllarda babamın kurduğu AR Mühendislik birçok yapı imalatını tamamladı. Bizler de ondan devraldığımız bayrağı daha ileri seviyelere taşımak adına mücadelemizi sürdürüyoruz.

İnsanların daha müreffeh ve konforlu bir yaşam sürmeleri adına her iki firmamızın büyük bir gayret sarf ettiğini belirtmek istiyorum.

 

Genç ve dinamik duruşunuzla firmanızın daha büyüyüp gelişmesi adına çaba sarf etmektesiniz. Babanızın kurduğu AR Mühendislik firmasından bahseder misiniz?

AR Mühendislik 1994 yılında kurulan bir firma. O tarihten bugüne birçok güzel projeye imzasını atan firma, kaliteden asla ödün vermemiş ve sürekli yeni projelerle kamuoyunun karşısına geçmiştir. Babamdan bizlere kalan en güzel mirasın bu olduğunu ifade etmek isterim. Hani bir düşünürün ifadesiyle, 'İnsanların güvenini kaybetmektense, para kaybetmeyi tercih ederim.' İşte bizler güvene dayalı bir anlayışla çalışmalarımızı yürüttük ve inşallah bundan sonra da aynı mantıkla hareket edeceğiz.

 

Ülkemizin farklı illerinde firmanızın taahhüt işleri var. Genellikle hangi kurumlara işler yapıyorsunuz ve bugün itibariyle hangi illerde çalışmalarınız var?

Türkiye'nin çeşitli illerinde firmamız tarafından yapılan taahhüt işleri bulunmakta. Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın 3 adet Gençlik Merkezi Projesi firmamız tarafından yapıldı. Gençlik merkezleri Kahramanmaraş, Kovancılar ve Malatya'da inşa edildi. Malatya'da 24 derslikli iki adet okul inşaatını tamamladık. Elazığ’da yine birçok resmi kurumumuzun güzide projelerini gerçekleştirdik. Devlet Demir Yolları'nda bütün bölgelerde çalışmalarımız oldu. Adana, Afyonkarahisar, Ankara, İstanbul, İzmir, Malatya, Sivas TCDD Bölge Müdürlükleri'nde çeşitli proje çalışmalarımız oldu ve halen devam etmektedir.

 

‘RİSK ALMADAN KAZANAMAZSINIZ'

Şu anda hali hazırda ülkemizin birçok şehrinde birçok kurumun çalışmalarını devam ettiriyoruz. Elazığ'da ise Karayolları ve Orman Bölge müdürlüklerinde taahhüt işlerimiz de oldukça seri bir şekilde ilerliyor. Eğer imalatınız temizse her zaman için kazanan siz olursunuz.  Bir de ekonominin sıkıntılı olduğu bu süreçte elinizi taşın altına koymadan hareket edemezsiniz. Risk almadan kazancın olmayacağını da buradan belirtmek isterim.

 

Ülkemiz son yıllarda büyük bir atağa geçerek her alanda gelişen ve büyüyen bir ülke konumuna geldi. Bugün ülkenin dört bir yanında otobanlar, hızlı tren projeleri ve yerli teknolojilerle üretilen İHA ve SİHA gibi projeler var. Sizler de genç yaşınıza rağmen yurdun farklı illerinde çalışmalarınıza devam ediyorsunuz. Ülkedeki bu sanayi hamlesini nasıl değerlendirirsiniz?

Öncelikle şunu ifade etmek istiyorum. Firmamız çalışmalarına başladığı zaman AK Parti Hükümeti görevdeydi. O yıllarda ekonomik veriler gerçekten çok iyiydi. Dış güçlerin ülkemiz üzerine oynadığı çeşitli durumlar söz konusu oldu. Özellikle ekonomik anlamda çökertilmek istendik. Tabi bütün bu oyunları Lider Ülke Türkiye bozdu ve Sayın Cumhurbaşkanımızın dik duruşuyla 2018 yılında dünyada yaşanan ekonomik krizden güçlenerek çıktık.

 

'ÜLKEMİZİN GÜCÜNÜ KABULLENMEYENLER BİLSİNLER Kİ; TÜRKİYE GELİŞİMİNİ SÜRDÜRECEKTİR'

Türkiye'nin gücünü kabullenmeyen bazı ülkeler ara ara bu faaliyetlerini sürdürse de, hükümetimizin izlediği politika sayesinde güçlü ülke duruşumuzu muhafaza ediyoruz. Sosyal mecralarda ülke ekonomisinin dibe vurduğu gibi farklı söylemler olsa da mali verilerin bunun tam tersi olduğunu çok iyi biliyoruz. Sürekli gelişen ekonomisiyle büyük bir ivme kazanan ülkemiz bundan sonra da aynı hızla gelişimini sürdürecektir buna inancımız tamdır. Hükümetimizin bu duruşu sayesinde insanların daha çok cesaretlendiğini de ifade etmek isterim.

 

İl dışında yürüttüğünüz taahhüt işlerinde sizleri zora sokan durumlar nelerdir?

Günümüzde yapı ve taahhüt işleri eskiye nazaran daha zor. Bu da hiç şüphesiz dış mihrakların ekonomimiz üzerindeki baskı ve saldırılarından kaynaklıdır. Ülkemiz ekonomisini yönetenlerin de bir politikasının olduğunu göz önüne aldığımızda bazen ödemelerde bir gecikmenin olduğunu söyleyebiliriz. Fakat her ne olursa olsun bu ödemelerin belli bir takvim içerisinde yapıldığını biliyoruz. Devlet işlerinde ödeme konusunda herhangi bir sorunun olması söz konusu değildir.

 

Birçok ilde taahhüt işleriniz devam etmekte. Bu çalışmalarınız içerisinde devam eden en büyük projeniz hangisidir?

Gaziantep ilimizde Sabancı Holding'e ait Toroslar Bölge Müdürlüğü işini yapıyoruz. Bu projeyi yılsonuna kadar tamamlayacağız. Elazığ'da Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü'nün ve Orman Bölge Müdürlüğü’nün, Adana, Afyonkarahisar, Ankara, İstanbul, İzmir, Malatya, Sivas TCDD Bölge Müdürlükleri'nde çeşitli proje çalışmalarımız benzer taahhüt işlerimiz hızla devam ediyor.

 

Elazığ depremi sonrasında firmanızın ne tür çalışmaları oldu?

'BAKAN SOYLU TEŞEKKÜRLERİNİ İLETTİ'

Elazığ depremi sonrasında afetzedelerin konaklama ihtiyacını gidermek adına sosyal donatı ve yaşam merkezi alanlarının oluşturulması işlemlerini süratli bir şekilde gerçekleştirdik.  Tabi Allah bir daha bu tür afetler göstermesin diyorum. Elazığ'da yaşanan depremde 30 bine yakın binanın yıkım kararı alındı. Bizler yapı işleriyle uğraşan kişiler olarak bundan sonra inşa edilecek olan konutların son deprem yönetmeliğine göre yapılmasını arzu ediyoruz. Depremin hemen ardından yaptığımız sosyal ve yaşam merkezleri sonrasında İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu'nun tebriğini aldık. Bu duygu ve düşüncelerle depremde yaşamını yitiren vatandaşlarımıza yüce Allah'tan rahmet diliyorum.

 

Hayalinizde olan bir proje var mıdır?

Firmamızın taahhüt işlerinin yanında özel sektörde yap-sat işleri çalışmaları devam ediyor. Elazığ'da yapılan son imar değişikliğinin yansımaları devam ederken bizler bunun neticelenmesini bekliyoruz. Depremin ardından şehre konforlu yapılar kazandırmak istiyoruz.

 

‘VİZYON PROJEMİZ İÇİN GÜN SAYIYORUZ'

Sosyal yönü çok olan, yapay biyolojik gölleri olan konut projesi düşünüyoruz. Elbette hayalimizde olan büyük bir konut projesi bulunmaktadır. Bunu hayata geçirmek adına gün sayıyoruz.

 

Elazığ Depremi sonrasında hızla yükselen konutları nasıl değerlendirirsiniz?

Depremin hemen sonrasında konutların süratli bir şekilde yükselmesi adına güçlü firmalar ihalelere katıldı ve konut yapımına başlandı. Elazığ firmalarının da bu ihalelere katıldığını ve teklif verdiğini biliyoruz. Düşüncemiz şudur ki; bir an önce bu konutlar depremzedelere teslim edilsin.

 

Son olarak neler söylersiniz?

Birlik ve beraberlik içerisinde üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir durum söz konusu değildir. Bizler birliktelik ruhunu ne kadar çok benimsersek sorunların üstesinden daha çabuk geliriz. Firmamız bugünden sonra da aynı yatırımlarını sürdürecektir. Bizler yeter ki ülkemize, kendimize inanalım ve risk almaktan çekinmeyelim.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İş, insanı, Enes, Aslan, Detay, Dergisi'ne, önemli, açıklamalarda, bulundu,
Yorumlar
Haber Yazılımı