Haber Detayı
02 Mayıs 2020 - Cumartesi 01:43
 
Eğitimci Eralp Sarıkamış ile söyleşimiz
EĞİTİM Haberi
Eğitimci Eralp Sarıkamış ile söyleşimiz

 Elazığ’da uzun yıllardır eğitim camiasına hizmet veren Eralp Sarıkamış, kaliteli bir eğitimin önemini Detay Dergisi okuyucularıyla paylaştı. Pandemi sürecinin olduğu şu günlerde uzaktan eğitimle öğrencilere katkı sağladıklarını belirten Sarıkamış, her öğrencinin bir değer olduğunu söyledi. Yaz aylarında telafi eğitimlerle öğrencilere katkı sunacaklarını belirten Sarıkamış, sağlık çalışanlarına bu süreçte minnettar olduklarını kaydetti.

          Şimdi eğitimci Eralp Sarıkamış ile gerçekleştirdiğimiz söyleşimizle sizleri baş başa bırakıyoruz.

Bir eğitim sevdalısı olarak, kendinizi bu mesleğe adamış idealist bir öğretmen olduğunuzu, birçok kişi biliyor. Biz yine de sizi yakından tanımak isteyen hemşerilerimiz için kendinizden bahsetmenizi isteyelim.

1980 yılında Elazığ da doğdum. İlkokuldan Yüksek Lisansa kadar eğitim öğretim hayatımı Elâzığ’da tamamladım. 2002 yılından bu yana çeşitli kurumlarda öğretmen, eğitim koordinatörlüğü, kitap yazarlığı, yönetici ve idareci olarak görev yaptım. 2017 yılından itibaren Ahmet Yesevi Sosyal Bilimler Lisesinde görev yapmaktayım. Elazığ da doğan burada okuyan iş hayatımı tümüyle burada geçiren biri olarak memleketim için elimden geldiği kadar hizmet etmeye çalışıyorum.

  Saygıdeğer hocam, yaptığınız çalışmaları, girişimciliğinizi takdirle takip ediyoruz. Bunlar bir hayal miydi? Yoksa bu mesleği seçtikten sonra kendiliğinden mi geldi? Kısaca bu kutlu yoldaki hikâyeniz nasıl gelişti?

Gerçeği söylemek gerekirse öğretmen olmak hayalim değildi. Utanarak söylüyorum ama puanım yettiği için Kimya bölümüne gitmiştim. Bölümü bitirip göreve başlayınca olayın hassasiyetini anladım. Görevimizin sadece Kimya öğretmek olmadığını anladım. İnsanların hayatına rol model olmak gerektiğini insanların gönlüne dokunmak gerektiğini anladık ve o yönde çalışmalarımızı yürüttük. Süreç ilerledikçe de bu mücadelenin karşılığında beklentinin artması ile daha geniş kitlelere ulaşmamız gerektiği kanaatine vardık. Zamanla insanların güvenini kazanınca başarı kendiliğinden geliyor. Fakat bu güveni kaybetmemek için ve mahcup olmamak için daha çok çalışma gereği duyuyoruz.

 

İlimize eğitim alanında pek çok ilkleri yaşattığınızı, eğitimin kalitesini artırmak için çok çabaladığınızı biliyoruz. Sizin gibi değerlerin artması içi gelecek nesile neler önerirsiniz?

Öncelikle şunu söylemeliyim’ ’KALİTELİ EĞİTİM, KALİTELİ ÖĞRETMENLE ‘’ kazanılır. Eğitimde kaliteyi artırmanın ilk adımı nitelikli öğretmen yetiştirmek ve öğretmene hak ettiği değeri vermekten geçer. ÖĞRETMEN GEÇMİŞİN ÖĞRETİCİSİ, GELECEĞİN KURUCUSUDUR. Toplumdaki hiçbir şey olamıyorsan bir öğretmen ol algısını yıkmak ve tüm meslek gruplarının yetişmesinde öğretmenin imzasının olduğu bilinci verilmeli. İkinci adım öğrencileri tanımak yeteneklerini keşfedip o doğrultuda eğitim vermek, severek ve isteyerek zevkle çalışacakları mesleklere yönlendirilmeli bu bağlamda da nitelikli meslek okullarının sayısını artırmak gerek. Ve öğrencilere meslek liselerinin önemini aşılayıp özendirmek gerek. Ve son olarak da eğitim sistemi bakandan bakana değişkenlik göstermemeli eğitim bir devlet politikası olmalıdır.

 

Sayın Sarıkamış, hepimizin bildiği gibi 2020 yılı sıkıntılarıyla beraber geldi. Bu sıkıntılardan tüm sektörler gibi eğitim sektörü de olumsuz bir şekilde etkilendi. İlimizin yaşadığı 24 Ocak Deprem Felaketi ve şuan içinde bulunduğumuz Covid-19 Pandemisi öğrencilerin okuldan uzak kalmasının mecburi bir sebebi oldu Siz öğrencilerinizin bu süreçte mağdur olmamaları için neler yaptınız ve yapmaya devam ediyorsunuz?

 Yarıyıl tatiliyle beraber ilimizdeki öğrenciler ve şu anki virüs tehdidiyle tüm yurttaki öğrenciler fazlasıyla mağdur oldu. Üst üste felaketler yaşanırken ben bu olayı sadece kendi öğrencilerimin mağduriyeti olarak düşünmedim. İlimizdeki tüm öğrenciler bizim öğrencimiz düşüncesiyle harekete geçtim. Öncelikle ruhlarında açılan tahribatı onarıp sonra akademik destek vererek çalışmalarımızı sürdürdük. Korku panik atakları yaşamamaları için tüm öğretmen arkadaşlarımızla elimizi taşın altına koyduk. Ekip ruhu burada kendini gösterdi. Psikoloğumuzla rehberlik birimimizle herkes üzerine düşeni fazlasıyla yapıp psikososyal destekle öğrencilerimizi rahatlatıp akademik eğitime başladık. Akşam dersleri hafta sonu yoğunlaştırılmış etütler konu tekrarlarıyla eksiklerini tamamladık. Şuanda da sadece kendi öğrencilerim değil ilimizdeki tüm öğrenciler faydalansın diye yerel bir tv kanalında her gün uzaktan eğitim veriyoruz. Öğretmen arkadaşlarım her gün online canlı dersler soru çözümleri yapıyor. Akademik desteğin dışında öğrencilerimiz rehberlik birimi yan branş öğretmenleriyle çeşitli etkinlikler, yarışmalar rehberlik hizmeti alıp psikoloğumuzdan yine korku panik sınav kaygısı yenme desteği alıyorlar. Hatta çıtayı biraz daha yükseltip velilerimizi de işin içine aldık onlar içinde online etkinlik ve yarışmalar yaptırıyoruz. Online veli toplantıları yapıp sohbet etme imkânı buluyoruz.

Ayrıca tüm sağlık çalışanlarına minnettarız. Onların çocuklarını da unutmadık. Yaz dönemi telafi programlarına ücretsiz olarak katılabileceklerinin sözünü verdik.

 

Eğitime gönül vermiş, vatanını milletini seven özellikle bu şehrin sadece eğitim alanında değil her alanda ön sırada olması için çalışan ve bu çalışmalarıyla takdir gören isimlerden biri olarak, meslektaşlarınıza ve aziz şehrin güzel insanlarına neler söylemek istersiniz?

Öncelikle güzel övgüleriniz için teşekkür ediyorum. Evet, çok güzel bir coğrafyada yaşıyoruz. Hemşehrilerim her zaman her şeyin en güzeline ve en mükemmeline layık. Bu güzel insanlar çocuklarını bize emanet ettikleri için içleri rahat olsun. Tüm meslektaşlarımın da benim gibi düşündüğünü hissediyorum hatta buna eminim. Vatanını, milletini bayrağını seven milli ve dini değerlerine bağlı bir nesil yetiştirmek için onlara yaptığımız her davranışla, söylediğimiz her sözle rol model olup, kötü günlerde birbirimize destek verip birlik beraberlik ve dayanışmayla, güzel şeyler yaşadığımızda, güzel işler yapıldığında takdirle teşekkürle birbirimizin yanında olursak başarı kaçınılmaz olur

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Eğitimci, Eralp, Sarıkamış, ile, söyleşimiz,
Yorumlar
Haber Yazılımı google.com, pub-7711383195973315, DIRECT, f08c47fec0942fa0