google-site-verification=Gh-TeBgzp6wgM86ZEJ-rP-zJ3Ds2N03I0SuXdqYVe_g
Haber Detayı
21 Ekim 2020 - Çarşamba 09:28
 
Borç affı geliyor!
EKONOMİ Haberi
Borç affı geliyor!

Pandemi nedeniyle yaşanan ekonomik sıkıntılar yüzünden borç affı gündeme geldi. Paket kapsamında 4 milyon vatandaşın 500 milyar liralık borcuna istinaden 1 yıla varan erteleme ve sonrasında taksitlendirme işlemi yapılacak. Pek bu paket hangi borçları kapsayacak?

 

Son zamanlarda yaşanan ekonomik sıkıntıların önüne geçebilmek için adımlar atılıyor. Başta trafik cezalarından, köprü geçiş borçlarına, KYK borçlarından tarım kredi kooperatifi borçlarına, ilerleyen süreçte de kamuya ilişkin borçların gecikme faizi, gecikme zammı vb başlıklarında indirime gidilmesi planlanıyor.

 

BORÇLAR 1 YIL ERTELENECEK

AK Parti grubu, pandemi sürecinde yaşananlara dikkat çekip, “Şu ortamda borçlar yapılandırılıp taksitler hemen başlatılırsa, ödemelerde zorluk yaşanabilir. Bir yıl tüm borçlar ertelensin, daha sonra taksitler başlasın" dedi. Çalışmalar da 1 yıl erteleme üzerine yapılmaya başlandı. Ancak erteleme süresinin 6 ay ya da daha kısa bir süre olması da gündemde. Erteleme sonrası borçların uzun süreli taksitlere bölünmesi planlanıyor.

 

FAİZ VE CEZALARA İNDİRİM

Kapsamı diğer yapılandırmalardan daha geniş olacak paket ile kamuya ilişkin borçların gecikme faizi, gecikme zammı vb başlıklarında indirime gidilmesi planlanıyor. Ancak bu oranların ne kadar olacağı henüz netleşmedi. Ayrıca taksitlerini düzenli ödeyecekler ile ilgili her türlü haciz işlemi de durdurulacak. Ayrıca borçlarını düzenli ödeyen vatandaşların ödüllendirilmesi konusu da gündeme geldi. Onlara dönük bir jest yapılması konuşuluyor.

 

HANGİ BORÇLAR 1 YIL ERTELENECEK? 

Trafik cezaları, - Köprü geçiş borçları, - Yükseköğrenim KYK kredi borçları, - SGK ve vergi primi borçları - Tarım kredi kooperatifi kredileri, - Kamuda alacaklara ilişkin gecikme faizleri, cezalar ve her türlü zamlar

Kaynak: Editör:
Etiketler: Borç, affı, geliyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı